Big Jump 2023
Spring mee voor proper water
Ieder jaar tellen we af naar de tweede zondag van juli: de dag waarop Big Jump plaatsvindt. Een internationaal evenement waarbij jaarlijks duizenden burgers over heel Europa de sprong wagen voor proper water.
In 2022 namen in België meer dan 1.000 mensen deel op maar liefst 17 locaties. Op naar een nieuwe editie met nog meer springers en nog meer locaties!
Locaties voor de Big Jump 2023:
Vlaanderen
- Antwerpen: Bonapartedok (Organisator: Outdoor Swimming Belgium)
- Assenede: Vijver begijnenakker (Organisator: Gemeente Assenede)
- Betekom: Demerbrug, ‘Rosse brug’ Gelroodsesteenweg, 3130 Betekom (Organisator: Natuurpunt Begijnendijk)
- Brugge: Zomerzwemmen Coupure (Organisator: Sportdienst Brugge)
- Deinze: Ter hoogte van Brielpoortbrug (Lycien Mathyslaan) (Organisator: Stad Deinze)
- De Panne: Adinkerke (thv voetgangersbrug Dijk-Kasteelwijk) (Organisator: Lokaal bestuur De Panne)
- Gent: Portus Ganda (Organisator: Gents MilieuFront en Waterland vzw)
- Hoogstraten-Wortel: Hoogstraten-Meer in rivier De Mark nabij natuurgebied De Aschputten (Organisator: Natuurpunt Markvallei (in samenwerking met vereniging Het Markdal)
- Kasterlee en Lille: Stuw 2 Aa, Landekes zn. (Organisator: gemeentebestuur Kasterlee en Lille)
- Kortrijk: Visserskaai Kortrijk of Verlaagde Leieboorden Broelkaai Kortrijk (Organisator: Stad Kortrijk)
- Leuven: Celestijnenlaan, aan Dijle, in Leuven (Organisator: Natuurpunt Leuven)
- Lokeren: de Durme in Lokeren (aanlegsteiger Charlottepark) (Organisator: Masereelfonds Lokeren)
- Maaseik: Sporta Spot Maasland (Organisator: Sporta Spots)
- Machelen Zulte: Oude Leie-arm Machelen Zulte (Roger Raveelplein) (Organisator: Feest en cultuur Machelen)
- Mechelen: nog te bepalen (Organisator: Natuurpunt Mechels Rivierengebied)
- Oostende: Roeiclub Oostende (Organisator: BE ONE radio)
- Overijse: meer van Overijse – Genval, Meerlaan (Organisator: Big Jump Overijse/Genval)
- Tienen: Brug Grote Gete Getestraat/Spuipad (Organisator: Natuurpunt-Netwerk Milieu Tienen)
Wallonië
- Andenne: à déterminer (Organisateur: Ville d’Andenne)
- Habay-la-Neuve: lieu dit “Étang Remy” (Organisateur: Asbl ALBA)
- Huy : Quai Dautrebande, Huy (Organisateur: COOL Huy asbl)
- Neufchâteau : Vallée du Lac de Neufchâteau (Organisateur: Big Jump de la Vallée du Lac)
- Overijse: Lac de Genval – Overijse Meerlaan (Organisator: Big Jump Overijse/Genval)
- Saint-Léger : Lac de Conchibois – Rue du Stade 1 à 6747 Saint-Léger (Organisateur: Commune de Saint-Léger)
- Tubize: La Marlette à Seneffe (Oganisateur: Contrat de Rivière Senne asbl)
- Wépion/Namur : Rue des Pruniers, 11 Wépion, Ravel de la Meuse, à 400 m en aval de l’Ecluse de Tailfer (Organisateur: Aviron Royal Club Nautique Sambre & Meuse 1862 asbl)
Heb je interesse om een Big Jump bij jou in de buurt te organiseren? Ontvang je graag wat informatie? Of wil je je gemeente aanmoedigen om een Big Jump te organiseren. Bezorg ons je gegevens via het online formulier en we houden je verder op de hoogte.
Ik organiseer een Big Jump in 2023
Meer weten?
bigjump@goodplanet.be
- Waarom zou ik in vuil water springen om aandacht te vragen voor proper water?
- Kan ik ook een Big Jump organiseren?
- Wat kan ik nog meer doen voor proper water?
Update: meer dan 375.000 mensen tekenden de bevraging van de Europese Commissie en brachten zo hun bijdrage voor het behoud van een sterke Europese waterwet.
Met deze tips vermijd je ook de rest van het jaar watervervuiling:
Maakt mijn wasmiddel ook het water extra proper? Helaas niet. Schoonmaakmiddelen en wasproducten bevatten heel wat stoffen die het water vervuilen. Dat maakt waterzuivering duur en moeilijk. Kies dus voor ecologische producten. Die breken vollediger en sneller af in het water. Of zoek online een recept om je eigen wasmiddel te maken, da’s ook nog eens veel goedkoper.
Mag ik mijn fleecetrui nog wassen? Tuurlijk, maar was je synthetische kledij niet te vaak. Check het etiket en kies zoveel mogelijk voor natuurlijke stoffen. Zo vermijd je dat microplastics in het water terechtkomen. De waterzuiveringsinstallaties kunnen deze minuscule deeltjes niet tegenhouden. In zee worden ze opgeslokt door schaaldieren, zoals mosselen. Zo komen ze uiteindelijk op ons bord terecht.
Moet ik mijn tanden minder vaak poetsen? Dat hangt ervan af. Bevat jouw tandpasta plastic? Via de app Beat the microbead kan je checken welke cosmeticaproducten microplastics bevatten. Vervangen maar!
Waarom is onkruid goed voor de waterkwaliteit? Tuinier natuurvriendelijk. Gebruik geen chemische bestrijdingsmiddelen, want die komen sowieso ongezuiverd in de natuur en waterlopen terecht.
Wat hebben plastic wegwerpzakjes te maken met mosselen? Gebruik een herbruikbare tas voor je boodschappen. Koop groenten, fruit, noten, pasta, koffie … zoveel mogelijk in bulk. Toch een plastic zakje, flesje of rietje? Gooi het niet op straat, maar sorteer het in de juiste vuilnisbak. Ook sigarettenpeuken. Zo zorg je ervoor dat de plastic soep, de ronddrijvende vuilnisbelt in de oceaan, niet nog groter wordt.
Gebruik ik te veel water? Hoe minder water je gebruikt, hoe minder water je vervuilt. Herstel lekken zo snel mogelijk, laat de kraan niet onnodig lopen, installeer spaarkoppen op kranen, kies voor waterzuinige toestellen en gebruik regenwater om te poetsen, het toilet door te spoelen, de wasmachine te laten draaien en in de tuin.
Dit was de Big Jump 2022
Op zondag 11 juli om klokslag 15 uur deden meer dan 1.000 mensen op zeventien locaties in België een ‘Big Jump’, waarvan 11 in Vlaanderen en 6 in Wallonië. In Gent sprongen ze met bijna 300 mensen in het water en bracht het ongetwijfeld heerlijk verfrissing op een mooie, zonnige dag. In Wortel sprongen twee leden van Natuurpunt in het water, want ook kleine beetjes maken een verschil.
Alle organisaties in Wallonië doen al verschillende jaren mee met de Big Jump. Zo werd er gesprongen bij Rochefort, Wépion, Namur, Huy, Habay-la-Neuve en Saint Léger.
In Zwalm bleek uit tests dat de waterkwaliteit onvoldoende garantie bood om veilig te jumpen. Daarom koos de organisatie voor een ludiek alternatief met een plonsbad en een ballenbad. Het is dus duidelijk nog nodig dat er nog steeds wordt gesprongen om de aandacht te vestigen op de waterkwaliteit in België.
Hier de foto’s van huisfotograaf Dieter Telemans van de Big Jump@Gent.
© Dieter Telemans
GoodPlanet coördineert sinds 2005 de Big Jump* in België en geeft een podium aan de tientallen organisaties die lokaal hun schouders onder deze activiteit zetten. Op Europees niveau wordt de Big Jump gecoördineerd door European Rivers Network (ERN).
* Naar een idee van Roberto Epple en andere stichtende leden van GoodPlanet Belgium.